- 25. juuli 2024, 15:04
- Ieteikumi
Padomi, kā tīrīt sudrabu un citus juvelierizstrādājumus mājas apstākļos
Sudraba, zelta un citu dārgmetālu juvelierizstrādājumi ir grezni un skaisti aksesuāri, ko var izmantot gan ikdienā, gan svētkos. Tomēr ar laiku rotas var kļūt nespodras, netīras, apsūbēt un uz tām var rasties pleķi. Reizēm tas notiek tad, ja juvelierizstrādājumi tiek ilgāku laiku glabāti un netiek lietoti. Tomēr arī lietošanas laikā rotas var nobružāties un kļūt nespodras, saskaroties ar netīrumiem.
Lasi tālāk un uzzini, kā tīrīt sudrabu un zeltu, ja tas zaudējis savu agrāko spožumu!
Kā tīrīt sudrabu mājas apstākļos?
Sudraba rotas un juvelierierizstrādājumi ir atrodami teju ikvienā mājā. Ja laika gaitā tie kļuvuši nespodri, laiks juvelierizstrādājumu tīrīšanai. Pirms ķeries klāt tīrīšanas darbiem, pārliecinies, ka juvelierizstrādājums tiešām ir no sudraba bez piejaukumiem. Tas var ietekmēt tīrīšanas līdzekļa izvēli un rezultātu.
Dažas idejas, ar ko tīrīt sudrabu:
Ziepjūdens. Bļodā lej siltu ūdeni, pievieno nedaudz ziepes un liec iekšā sudraba izstrādājumus. Viegli paberzē nost netīrumus ar birstīti, noskalo ar ūdeni un noslauki.
Soda. No sodas un ūdens veido pastu, ar kuru tīrīt sudraba izstrādājumu. Izmanto birstīti, lai vieglāk piekļūtu netīrumiem.
Citronu sula un sāls. Izveido abrazīvu, skrubim līdzīgu masu, ar ko vari nospodrināt sudraba izstrādājumus.
Zobu pasta. Arī zobu pasta ir lielisks līdzeklis, kas nospodrina sudrabu. Ērtākai lietošanai vari izmantot zobu birsti vai citu mazu birstīti.
Folija. Karsē katliņā litru ūdeni, nelielu alumīnija foliju un tējkaroti sodas. Kad ūdens sakarsis, liec tajā sudraba izstrādājumu uz dažām sekundēm. Pēc tam izmanto sodas un ūdens pastu, lai ātri un viegli notīrītu sudraba izstrādājumu.
Kukurūzas un kartupeļu ciete. Sajauc cieti ar ūdeni, veidojot masu, kuras konsistence atgādina pastu.
Kā tīrīt zeltu mājas apstākļos?
Kad noskaidrots, kā tīrīt sudrabu, laiks uzzināt zelta tīrīšanas iespējas. Zelta rotaslietu kopšana un tīrīšana arī visbiežāk ir ar mērķi atgriezt rotām spīdumu un noņemt laika gaitā uzkrātos netīrumus.
Pirmais solis, pirms meklē piemērotu līdzekli – noskaidro, vai rotaslieta ir ar zelta pārklājumu vai no tīra zelta. Tas būtiski ietekmē iespējamos tīrīšanas veidus. Ja juvelierizstrādājums ir ar zelta pārklājumu, vienīgais drošais veids tīrīšanai ir izmantot ziepes un ūdeni. Arī gadījumos, kad neesi pārliecināts par izstrādājuma veidu, labāk izvēlies ziepes un ūdeni. Tādējādi noteikti rezultāts būs iepriecinošs.
Ja zini, ka rotaslieta ir no zelta, vari izmantot arī spēcīgākus tīrīšanas līdzekļus, kas pieejami juvelierizstrādājumu veikalos vai saimniecības preču veikalos. Tāpat vari likt lietā tautas metodes, lai sapucētu savas rotas.
Trauku mazgājamais līdzeklis. Ar birstīti un līdzekli noberzē netīrumus un noskalo ar ūdeni. Pēc tam noslauki ar mīkstu lupatiņu.
Sāls vai cukurs. Izšķīdini sāli vai cukuru karstā ūdenī. Atdzesē to. Ievieto rotas un atstāj uz nakti. No rīta noskalo ar ūdeni un noslauki ar mīkstu lupatiņu.
Etiķis. Ielej baltvīna etiķi trauciņā, ieliec tajā rotas uz 15 minūtēm. Pēc tam noskalo un noslauki ar mīkstu lupatiņu. Svarīgi – zelta rotu tīrīšanai var izmantot tikai baltvīna etiķi.
Zelta tīrīšanai neizmanto balinātāju un abrazīvas vielas, jo tās var neatgriezeniski sabojāt un saskrāpēt rotaslietas!
Juvelierizstrādājumu tīrīšanas līdzekļi un piederumi
Līdzekļi un piederumi, kā tīrīt sudrabu un citu metālu juvelierizstrādājumus, ir vairāki. Veikalos pieejami speciāli tīrīšanas līdzekļi, kas ātri un ērti notīra visus netīrumus. Ir arī vairākas tautas metodes, kas gadu laikā pierādījušas savu efektivitāti. Piemēram, ziepes, folija, ciete, soda un citi.
Kad izvēlēts atbilstošākais tīrīšanas līdzeklis (ķīmisks vai dabīgs), atliek vien piemeklēt nepieciešamos piederumus – bļodiņu, birstīti un kādu mīkstu drānu slaucīšanai. Svarīgi slaucīšanas laikā izmantot lupatiņu vai mīkstu drānu, jo papīra salvetes var saskrāpēt gludo virsmu.
Tīrīšanas biežums
To, cik regulāri nepieciešams veikt sudraba un citu juvelierizstrādājumu tīrīšanu, nosaka vairāki faktori.
Kad tīrīt sudrabu un zeltu:
Ja rotaslietas ir kļuvušas netīras vai apsūbējušas, tad noteikti ir laiks tās notīrīt un atjaunot pirmreizējo spožumu.
Ja vizuāli rotas izskatās tīras, bet tās atstāj nospiedumus uz ādas, arī tad laiks tās notīrīt. Visbiežāk nospiedumi paliek uz ausu ļipiņām no auskariem un roku pirkstiem no gredzeniem, retāk – no kaklarotām.
Vēl rotas vēlams notīrīt, ja tās ilgi glabātas rotaslietu lādītē, mantotas vai iegādātas lietotas. Notīrot ne tikai atbrīvosi tās no netīrumiem, bet arī no iepriekšējā lietotāja enerģijas.
Ko nedarīt, tīrot rotaslietas?
Ir dažas lietas, ko tīrīšanas procesā būtu vēlams nedarīt. Piemēram, pārlieku liela rotu beršana var izraisīt pretēju efektu – sudrabu vai zeltu nevis nopulēt, bet sabojāt. Ja netīrumi nekādi nenāk nost, pamēģini citu tīrīšanas līdzekli. Ja rotās iestrādāti dārgakmeņi, drošāk uzticēt to tīrīšanu un pulēšanu speciālistam. Tāpat svarīgi tīrīšanā neizmantot sodu, ja rotās iestrādāti dārgakmeņi, jo soda var sabojāt līmi, ar ko tie piestiprināti.
Juvelierizstrādājumu tīrīšana
Kad noskaidrots, kā tīrīt sudrabu un citus juvelierizstrādājumus, laiks pārskatīt savas rotaslietu lādītes un atjaunot rotas, lai tās atgūst savu iepriekšējo spožumu. Plašs piedāvājums ar dažādiem juvelierizstrādājumiem atrodams arī Andelemandele.lv, kur vari iegādāties jaunas rotas sev vai dot jaunas mājas savām rotām!
0 kommentaari