Perliukų medžioklė

Audumu veidi un to nosaukumi

Nepieļauj, ka izvēlētais audums “sāk dzīvot savu dzīvi” – saraujas neparedzētos izmēros, izšķīst pirmajā mazgāšanas reizē vai izbalē līdz nepazīšanai. Neatkarīgi no tā, vai vēlies nodrošināt ilgtspējīgu apģērba vai citu tekstilizstrādājumu mūžu – plašā audumu klāsta izpratne palīdzēs pieņemt gudrākus lēmumus to iegādē.


Nepieļauj, ka izvēlētais audums “sāk dzīvot savu dzīvi” – saraujas neparedzētos izmēros, izšķīst pirmajā mazgāšanas reizē vai izbalē līdz nepazīšanai. Neatkarīgi no tā, vai vēlies nodrošināt ilgtspējīgu apģērba vai citu tekstilizstrādājumu mūžu – plašā audumu klāsta izpratne palīdzēs pieņemt gudrākus lēmumus to iegādē.

Lasi tālāk un uzzini – dažādu audumu veidus, to īpašības, kā arī to, kā izvēlēties atbilstošu audumu konkrētam lietošanas mērķim.


Populārākie audumu veidi un to īpašības


Dabīgie audumi

Dabīgie audumi ir izgatavoti no dabīgām šķiedrām, piemēram, augu vai dzīvnieku izcelsmes materiāliem. Tie ir elpojoši, videi draudzīgāki un bieži vien maigāki uz ādas, nekā citi audumi. Tomēr, dabīgie audumi bieži vien prasa rūpīgāku kopšanu, lai nodrošinātu to izturību un ilgstošu kvalitāti.


Kokvilnas audums

Mīksts, elpojošs, labi uzsūc mitrumu, un ir ideāli piemērots gan siltajām sezonām, gan sporta apģērbiem. Kokvilnai ir vairāki audumu nosaukumi, piemēram, batists ir plāns kokvilnas audums,kas ir piemērots vasaras kleitām, turklāt, flanelis ir biezāks un siltāks audums – aukstākiem ziemas mēnešiem.

Lai saglabātu kokvilnas kvalitāti – ieteicams to mazgāt vēsā vai remdenā ūdenī, un izvairīties no augstas temperatūras žāvēšanas.


Lina audums

Izceļas ar savu izturību, dabisko spīdumu un elpojamību, padarot to par lielisku izvēli vasaras apģērbam, piemēram, kleitām un biksēm, kā arī mājas tekstilizstrādājumiem, piemēram, galdautiem un aizkariem. Lina audums ir pazīstams ar savu spēju uzsūkt mitrumu un ātri izžūt, tomēr tas viegli burzās

Lai to nesabojātu – ieteicams to gludināt, kamēr tas ir nedaudz mitrs, un mazgāt zemā temperatūrā.


Zīda audums

Viens no greznākajiem audumiem, kas pazīstams ar savu maigo un gludo tekstūru. Tas ir izgatavots no zīdtārpiņu kokoniem, un tam ir vairākas variācijas, piemēram, satīns, kas ir īpaši gluds un spīdīgs, un kreps, kas ir teksturētāks. Zīds bieži tiek izmantots svinīgu apģērbu, šalles un apakšveļas izgatavošanā.

Lai zīda audums saglabātu savu kvalitāti – tas jāmazgā ar rokām, vai jāizmanto īpaša programma veļasmašīnā ar zemu temperatūru, kā arī jāizvairās no tiešiem saules stariem, kas var izbalināt auduma krāsas.


Mākslīgie un sintētiskie audumi:


Mākslīgie un sintētiskie audumi ir izgatavoti no ķīmiskām šķiedrām, kas tiek mākslīgi radītas vai apstrādātas. Salīdzinājumā ar dabīgiem izstrādājumiem – šie audumu veidi bieži vien tiek minēti kā “lēti audumi,” kas ir izturīgāki un vieglāk kopjami. Tomēr, tie nodrošina zemu gaisa cirkulāciju, un ir mazāk piemēroti jutīgai ādai.


Viskozes audums

Tas ir mīksts, gluds un nodrošina gaisa cirkulāciju, padarot to piemērotu apģērbiem, kas ir paredzēti tiešai saskarei ar ādu, piemēram, blūzēm un kleitām. Viskozes audumam ir tendence būt plūstošam un eleganti krītošam, tādēļ tas bieži tiek izmantots svētku un ikdienas apģērbos.

Lai saglabātu tā kvalitāti, mazgā to ar rokām, vai izmanto maigu mazgāšanas ciklu. Žāvē to uz līdzenas virsmas, lai novērstu izstiepšanos.


Neilona audums

Izturīgs, viegls un ūdens atgrūdošs materiāls. Īpaši piemērots sporta apģērbam, jakām un peldkostīmiem, kā arī dažādiem aksesuāriem, piemēram, somām un mugursomām. Neilona audums labi saglabā savu formu, un ir noturīgs pret smaržām, kas ir svarīgi aktīvam dzīvesveidam.

Mazgā to aukstā ūdenī, un izvairies no veļas žāvēšanas mašīnas, lai novērstu izbalēšanu un šķiedru bojājumus.


Poliestera audums

Plaši izmantots visdažādākajos apģērbos un mājas tekstilizstrādājumos. Tas ir mitruma atgrūdošs, izturīgs pret nodilumu un neburzās, padarot to par viegli kopjamu izvēli.


Lai saglabātu auduma formu, ieteicams to mazgāt vēsākā ūdenī, un žāvējot – izvairīties no augstas temperatūras.


Citi audumu veidi:

Daži audumu veidi atšķiras no mums tradicionālajiem “dabīgajiem un sintētiskajiem” materiāliem ar savu daudzpusību. No elastīgiem materiāliem līdz grezniem tekstilizstrādājumiem – šie audumu veidi sniedz iespējas radošiem risinājumiem gan ikdienas, gan īpašos gadījumos.

  • Trikotāžas audums: Tas ir elastīgs un bieži vien adīts, kas nodrošinot ērtu kustību. Auduma faktūra var būt ļoti dažāda – no plāna un viegla līdz biezai un siltai, tāpēc to var ģērbt dažādos gadalaikos. Trikotāžas apģērbiem ieteicams veikt maigu mazgāšanu un izvairīties no augstas temperatūras žāvēšanas.
  • Muslīna audums: Maigs un caurspīdīgs kokvilnas audums, kas lieliski piemērots vasaras apģērbam un bērnu drēbēm. Kopjot muslīnu, ir ieteicams to mazgāt ar rokām vai izmantot maigu mazgāšanas ciklu, lai saglabātu auduma struktūru un mīkstumu.
  • Filca audums: Blīvs audums, kas pazīstams ar tā daudzveidīgajām krāsām, padarot to piemērotu mājas dekoru elementiem un dažādiem aksesuāriem. Pateicoties filca izturībai un izolācijas īpašībām, tas bieži tiek izmantots arī ziemas apģērbos. Filca izstrādājumi jāmazgā ar rokām, un tos nedrīkst žāvēt mašīnā, lai saglabātu to formu.
  • Samta audums: Nodrošina mīkstu, pūkainu virsma, kas rada greznu izskatu. Samts ir populārs materiāls vakarkleitām un interjera dekorācijām. Turklāt, tas absorbē gaismu, nodrošinot piesātinātākas krāsas. Samtam nepieciešams izmantot īpašu kopšanas režīmu, piemēram, maigu mazgāšanu un izvairīšanos no tiešas saules iedarbības.
  • Atlasa audums: Gluds un spīdīgs, ideāli piemērots svinīgiem apģērbiem un kāzu tērpiem. Atlasa materiāls ir ļoti jutīgs pret krokošanos, tāpēc to ieteicams gludināt zemā temperatūrā un žāvēt uz līdzenas virsmas.


Neatkarīgi no tā, vai tavā interešu lokā ir dabīgie audumu veidi, elastīgie trikotāžas audumi, aizkaru audumi, audumi kleitām, vai vienkārši vēlies labāk izprast, kur tos labāk pielietot – tagad esi ne vien ieguvis vairāk zināšanas par dažādiem audumu nosaukumiem, to galvenajām īpašībām un pielietojumu ikdienā, bet arī spēsi veiksmīgāk izvēlēties audumu savām vajadzībām, un nodrošināsi to ilgāku mūžu.